YouTube  Facebook  Instagram   

Tí druhí - Aetrex

K ďalším, takmer neznámym výrobcov bežeckej obuvi  môžeme zaradiť  americkú značka Aetrex.

Spoločnosť Aetrex bola pôvodne založená v roku 1946 Paulom a Charlesom Schwartzom pod názvom Apex, ako výrobca produkujúci všedné korkové, ale i špeciálne ortopedické stielky vyrábané na zákazku. Značka do dnešných dní zostala po tri generácie v súkromnom vlastníctve rodiny Schwartzovcov. Výrobky produkuje v neveľkých továrňach v Nes Ziona v  Izraeli a Dong Guan v Číne.  Spolupracuje, respektíve je dodávateľom značiek New Balance, RedWing, Merrell, Rockport a ďalších.

Aetrex je predovšetkým špecialistom v ortopedických, presnejšie podiatrických technológiách. Spoločnosť využíva vo vlastnej réžií vyvinutí 3D skener s pridruženým softvérom a hardvérom nazvaný Albert. Albert poskytuje komplexnú technológiu skenovania nôh. Zariadenie využíva systém senzorov, podporený umelou inteligenciou a strojovým učením, ktoré poskytujú užívateľom množstvo údajov o nohách ako sú veľkosť, dĺžka, šírka, výška, druh klenby, a to všetko za menej ako jednu minútu. Medzi najväčšie pokroky spoločnosti patrí 3D tlač pre vytvorenie individuálnej stielky. K dnešnému dňu vyrobila a predala viac ako 16 miliónov párov  ortopedických stielok.
Stielky Aetrex Orthotics sú vyvinuté pre dosiahnutie maximálneho pohodlia (ako každá vložka do topánok) a zlepšenia výkonu, sú k dispozícii v rôznych variantoch založených na type chodidla a štýle obuvi, pre mužov aj ženy. Najnovšia technológia „Aetrex 3D Printed Custom Orthotics“ zahŕňa komplexné údaje o tlakových bodoch zhromaždených od Alberta, čo z nej v súčasností robí zrejme najpresnejší ortopedicko-protetický vyhodnocovací systém.
Od roku 2002 ponúka maloobchodným predajcom priekopnícku technológiu skenovania chodidiel iStep. Platforma je navrhnutá pre zozbieranie a vyhodnotenie špecifických informácií  slúžiacim k navrhnutiučo najvhodnejšej obuvi konkrétnemu zákazníkovi.

Albert skener

Albert skener

Poznatky „stielkových“ technológii využíva aj pri tých zopár modeloch bežeckej obuvi. Vizuálne sa bežecká obuv ponáša na lacnejšiu, až stredne výkonnostnú kategóriu produktov New Balance, prípadne ASICS, z rokov 200-2015. Topánky disponujú torznou výstužou, sú odpružené klasickou hmotou EVA.  Drahší model RX Runner (cca 110 €) je kombinovaný s 10 mm silikónovou podložkou (Fat Pad Gel), špecifikom je anatomicky tvarovaná, odnímateľná a antibakteriálna stielka Mozaic Performance, ktorá umožňuje odstrániť gélové podložky  v oblastiach, kde sa pociťuje zvýšený tlak.

Aetrex Mozaic (bez podpory klenby)
Aetrex Mozaic (s podporou klenby) - L2405

Zoom Runner
RX Runner