YouTube  Facebook  Instagram   

Tí druhí - Etonic

Etonic, takmer mŕtvy výrobca športovej obuvi žal najväčšie úspechy od obdobia sedemdesiatych do začiatku deväťdesiatych rokov.
V súčasnosti sa s bežeckou, prípadne basketbalovou obuvou Etonic stretnete len v niekoľko málo e-shopoch, aj to len zväčša v podobe retro kúskov z jej zlatého obdobia.
Spoločnosť Etonic  vznikla v roku 1876 v Brocktone, v americkom Massachusetts, otvorením továrne na topánky Charles A. Eatonom. Počas prvej svetovej vojny patrila k najväčším dodávateľom obuvi americkým armádnym jednotkám a ich spojencom.
V polovici štyridsiatich rokov minulého storočia spoločnosť  “Charles A. Eaton Company“ vyrába prvú špecializovanú golfovú obuv, a na základe špičkovej technológie a dizajnu získava na reputácii a stáva sa lídrom v odvetví golfových topánok. V päťdesiatych a šesťdesiatich rokoch sa výrobca môže pochváliť viac ako stovkou profesionálnych hráčov golfových turnajov PGA a LPGA obúvajúcich líniu Etonic "Tournament of Champions".
V sedemdesiatych rokoch na základe rastúceho záujmu o fitnes ako aj bežeckého boomu reaguje vydaním celého radu rôznych športových topánok a mení názov na jednoduchší Etonic.
V osemdesiatych rokov stále patrí k lídrom golfových doplnkov – oblečenia a obuvi (okrem palíc), uvádza prvú golfovú nepremokavú obuv  s GORE-TEX®a biomechanicky navrhnutú podrážku Stabilizer™.
V  roku 1984 vstupuje do sveta NBA a pre Hakeem Olajuwon z Houston Rockets pripravuje úspešné basketbalové tenisky Dream 1 OG v červeno-bielom prevedení, v retro prevedeniach sa s nimi stretnete aj v 21. storočí.  V to istom roku uvádza bežecké tenisky Quasar, Etonic vložil do tohto modelu pre zníženie vplyvu pronácie a zlepšenia akcelerácie nasledujúceho kroku, sklolaminátovú dynamickú reakčnú platničku - Dynamic Reaction Plate (DRP™).
 Posledný technologický výkrik značky (v roku 1990) v segmente bežeckej obuvi predstavuje model Etonic StableAir, ktorý v medzipodrážke integroval dvojicu vzduchových tlmiacich vankúšov a technológiu DRP Plus™. Od polovice 90-tych rokov sa Etonic zameriava na obuv pre bowling a golf.
V roku 2006 upadajúcu Etonic kupuje Lotto Sport Italia, táto akvizícia umožnila Lottu posilniť pozíciu na trhu v USA tým, že do svojho portfólia priniesla dôležitú a dobre známu značku.
V roku 2010 je Etonic  zakúpená spoločnosťami AL & S Footwear, The Weisfeld Group a The Castlewood Group a vracia sa do Spojených štátov, aby pokračovala v raste ako autentická značka amerického atletického životného štýlu, v roku 2017 sa stala súčasťou Ray Cook Brands.