YouTube  Facebook  Instagram   

Platba kartou

Bezhotovostná platba kartou v prostredí internetovej sieti slúži ako prostriedok k získaniu požadovaného tovaru alebo služby, popri platobnému systému PayPal je jedným z hlavných nástrojov úhrady nákupu v zahraničných e-shopoch.
V zásade rozoznávame dva druhy platobných kariet - debetnú a kreditnú. Debetná karta je naviazaná k bežnému bankovému účtu. Kreditná karta je karta, na ktorej sa nachádzajú "požičané" a spravidla po určitej dobe úročené finančné prostriedky bankovej inštitúcie alebo kreditnej spoločnosti, ďalším druhom kreditnej karty môže byť tiež karta "nabitá" určitou finančnou čiastkou.

Ako platiť kartou na internete

Karta musí byť odblokovaná pre internetové platobné operácie, pre ktoré je potrebné nastaviť nenulové limity. Odblokovanie a nastavenie limitov je v kompetencii príslušnej bankovej inštitúcie – vydavateľa karty a realizuje sa osobne na pobočke, mailom, telefonicky, SMS-kou alebo najčastejšie prostredníctvom internet bankingu.
Ak ste už v minulosti platili svojou kartou v slovenských internetových portáloch, s rovnakou kartou môžete spravidla nakupovať v e-shopoch.
Ak ste majiteľom karty, ktorá z rôznych príčin neumožňuje realizovať internetové platobné operácie, eventuálne ju nie je možné aktivovať, konzultujte daný stav s bankou.
Podľa smernice o platobných službách PSD2 musia poskytovatelia platobných služieb (z EU) poskytovať silnú autentifikáciu užívateľov realizujúcich transakcie platobnými kartami na internete. Používateľ platobnej služby sa pri vykonávaní platobných operácií platobnými kartami (Visa, MasterCard alebo Maestro) na internete identifikuje použitím dvoch alebo viacerých autentifikačných prvkov.
Banky spravidla nemajú a ani nemusia mať jednotný postup verifikácie. Preferovaný spôsob je aplikácia v smartfóne s internetovým pripojením. V mobilnej aplikácii klient dostane push notifikáciu a transakciu potvrdí biometriou alebo číselným kódom. Klienti bez smartfónu potvrdzujú platbu jednorazovým SMS kódom a heslom - najčastejšie číselným kódom nastaveným a nachádzajúcim sa v internet bankingu, aplikácia banky fungujúca bez internetového pripojenia vygeneruje jednorazový kód.
V prípade overenia cez internet banking sa zákazník prihlási a potvrdí čakajúcu platbu
.

Platba kartou mBank Platba kartou mBank

Zahraničné (UK, USA) internetové obchody v drvivej miere nepoznajú termín "dobierka", tovar je zákazníkovi zaslaný až po prijatí platby.
Pri niektorých obchodníkoch môže autorizácia stále prebiehať  prostredníctvom SMS a u predajcoch nepodporujúcich 3D Secure sa zadávajú údaje z karty, v tomto prípade zákazník zadá požadované údaje a následne je presmerovaný na internetovú stránku príslušnej bankovej inštitúcie alebo spolupracujúcej spoločnosti k zadaniu dodatočných verifikačných údajov, ktoré navolil pri aktivovaní služby 3D-secure. Najčastejšou formou overenia je zaslanie verifikačného SMS kľúča na mobilný telefón, po vložení príslušného kódu je zákazník znovu presmerovaný na stránku obchodu k potvrdeniu nákupu. Účelom overovania platby prostredníctvom 3D-secure je zamedzenie podvodným neautorizovaným transakciám. Ak je na bankovom účte dostatok financií, platba je rezervovaná-blokovaná, peniaze sa reálne strhnú z účtu až po odoslaní objednávky, respektíve po spracovaní platobných informácii v transakčnom reťazci.
Pri cezhraničnej platbe vedenej v inej mene než, v ktorej je karta vydaná, môže byť výsledná platba percentuálne navýšená o bankový poplatok (0-5%) - bank crossborder fee.
Výmenné kurzy pri platbe kartami: Visa (Europe) a MasterCard.

Ochrana karty pred jej zneužitím na internete

  • Všetky banky umožňujú blokovať internetové platby, respektíve kartu v reálnom čase. Pred platbou sa karta odomkne, po platbe sa uzamkne.
  • Väčšina bánk umožňuje v internet bankingu nastavovanie limitov pre internetové platby – pred platbou sa limit zvýši, po platbe sa limit zníži.
  • Prenos platobných operácií musí vždy prebiehať prostredníctvom Secure Socket Layer (SSL) alebo SET protokolu, ktorý šifrovaním zabezpečuje odosielané údaje. Názov zabezpečenej stránky musí pri platbe začínať textovým reťazcom “https://“.
  • Údaje o karte zadávajte iba na dôveryhodných a overených portáloch - e-shopoch alebo si preverte kontaktné údaje predajcu, vyhľadajte si - "vygooglujte"referencie obchodu na rôznych internetových diskusných fórach a weboch.
  • Nezverejňujte a nikomu nezasielajte čísla na karte.
  • Platbu prevádzajte zo zabezpečeného (najvhodnejšie vlastný počítač s firewallom a aktívnym antivírusovým programom) a nie z verejne prístupného počítača – herne, kaviarne, knižnice a podobne. Taktiež sa neodporúča realizovať platbu pri pripojení na verejne prístupné Wi-Fi siete.

Aktualizované 2021