YouTube  Facebook  Instagram   

Tí druhí - Spira

Spira (Spira Footwear Inc) je americký výrobca bežeckej, respektíve športovo-vychádzkovej obuvi.

Značka bola založená pomerne nedávno, v roku 2001. Spiru môžeme zaradiť k malým producentom, ktorí objemom predaja v odvetví výrobcov športovej obuvi príliš veľa vody nenamútia.
Väčšina tlmiacich technológii sa spolieha na rôzne EVA hmoty a obdobné materiály. Inšpiráciu názvu Spira, t.j. Špirála nájdeme v nevšednom odpružení topánok, ktorú tvorí trojica nevysokých kovových špirál zakomponovaných v EVA medzipodrážke. Jedná sa o patentovanú technológiu WaveSpring®,  mechanický systém odpruženia, ktorý podľa výrobcu dovoľuje väčšiu, prípadne dlhšiu tréningovú záťaž z dôvodu menšieho namáhania kĺbov a svalov v nohách.  
WaveSpring® je stabilná a ľahká pružina umiestnená v oblasti päty a v prednej časti každých bežeckých topánok  značky Spira. Špirály sú vlastne "malé tlmiče" nízkeho profilu vyrobené z nerezovej ocele, ktoré podľa tvrdenia výrobcu nestrácajú počas životnosti topánky svoje vlastnosti. (Pozn. Aj tu platí Murphyho zákon: Všetko čo sa môže pokaziť, sa aj pokazí. Pružina môže intenzívnou a častou záťažou strácať pružnosť ... a prečo by nemohla aj zlomiť?)
Pružiny neslúžia len na tlmenie dopadu, ale vracajú viac ako 90% energie. Táto "rekuperácia" prispieva k menšej záťaži kĺbov a šliach než tradičná obuv. WaveSpring® znižuje špičkové nárazy v celom rozsahu chôdze o 20% efektívnejšie než bežná športová obuv, čím znižuje rozsah a počet prípadných zranení vznikajúcich počas behu.


Spira Stinger XLT Spira Stinger XLT
Spira Stinger 3 Racer Spira Stinger 3 Racer
Spira Scorpius Spira Scorpius